You are currently viewing „Być jak Maryja i Apostołowie”,  czyli Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

„Być jak Maryja i Apostołowie”, czyli Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Nowenna to forma modlitwy rozłożonej w czasie, odmawianej wspólnotowo lub prywatnie. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego „novem”, czyli dziewięć. W związku z tym jest bardzo związana z tą liczbą, bowiem zwykle polega na modlitwie przez dziewięć dni, tygodni, miesięcy albo lat – w zależności od rodzaju nowenny. Nowenny zazwyczaj poprzedzają większe święto lub uroczystość, np. nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, zaczynająca się w Wielki Piątek, czy nowenna mająca na celu przygotowanie duchowe do beatyfikacji lub kanonizacji. Istnieją też nowenny odprawiane w dłuższym czasie, np. nowenna pompejańska (54 dni, czyli 6 × 9 dni), wielka nowenna do św. Józefa (9 tygodni) czy dziewięcioletnia Wielka Nowenna przed milenium chrztu Polski (1957–1966). Znane są też tzw. nowenny nieustające, odprawiane zawsze w określonym dniu, np. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odprawiana w każdą środę.
Sama w sobie, w swojej formie, nowenna nie jest bardziej skuteczna od innych modlitw. To co czyni ją „skuteczną” (jeśli możemy w ogóle rozpatrywać modlitwę w tego typu kryteriach), to nasze zaangażowanie i obecność. Skoro naszej modlitwie towarzyszy głębokie pragnienie otwarcia naszego serca przed Bogiem, życia w Jego obecności i oddania naszego losu w Jego ręce, wtedy Bóg może sprawić, by nasze pragnienia były zgodne z Jego wolą. Nasza modlitwa staje się wtedy „skuteczna” w tym sensie, że pozwala na to, do czego została stworzona: przybliżać nas do Pana i pomagać nam odkrywać prawdziwą radość, która może pochodzić tylko od Niego. Nowenna jest uprzywilejowaną formą modlitwy w takim sensie, że pozwala nam poświęcić modlitwie czas, który jest potrzebny na to, by złożyć konkretne problemy u stóp Jezusa, powierzyć Mu z ufnością konkretną intencję, przygotować nasze serce na przyjęcie Jego łask i na przyjęcie Ducha Świętego, który pomoże nam rozeznawać.
Jedną z najbardziej wyjątkowych nowenn jest ta, którą odprawiamy przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Dlaczego? Można bowiem powiedzieć, że jest ona pierwowzorem wszystkich innych nowenn – taka forma modlitwy znana jest już od starożytności, ale szczególnie popularna stała się w XVII wieku. To właśnie modlitewne oczekiwanie apostołów w Wieczerniku na zesłanie Ducha Świętego po wniebowstąpieniu Jezusa, z którego wywodzi się starożytna tradycja modlitwy przez dziewięć dni między Wniebowstąpieniem a Niedzielą Pięćdziesiątnicy stała u początków tej formy modlitwy.
Jak co roku w oczekiwaniu na dzień Pięćdziesiątnicy będziemy odprawiać nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwać we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego. Chciejmy włączyć się w to oczekiwanie! W tym roku uroczystość Pięćdziesiątnicy (Zesłania Ducha Świętego) będziemy obchodzić 19 maja, stąd dziewięć dni przed – tj. w piątek 10 maja – rozpoczniemy nasze duchowe przygotowania na ten wyjątkowy dzień. Dla wszystkich, którzy chcieliby przeżywać tę modlitwę wspólnotowo jest taka możliwość – w bazylice konkatedralnej nowenna ta będzie odprawiana w połączeniu z nabożeństwem majowym, czyli od piątku 10 maja i przez kolejne dni o 1830. Można też modlić się indywidualnie. Tekst modlitwy dostępny jest chociażby w Internacie, np. na stronie:  https://stacja7.pl/modlitwa/nowenna-do-ducha-sw/nowenna-do-ducha-swietego/. Owocnej duchowej wędrówki! Przyjdź, Duchu Święty!
kl. Szymon Pawluczuk