You are currently viewing Żywoty świętych – Święty Andrzej Apostoł

Żywoty świętych – Święty Andrzej Apostoł

30 listopada w Kościele katolickim wspominamy Świętego Andrzeja, Apostoła. Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim,  ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum. Był – podobnie jak Piotr – rybakiem.  Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Według Ewangelii  św. Jana Andrzej był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa, a także przyprowadził do Niego Piotra: “Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa”  (J 1, 35-41). Po tym spotkaniu zarówno Andrzej jak i Piotr nie poszli za Jezusem, lecz powrócili do Galilei, do swoich zajęć. Mieli własne łodzie i zajmowali się rybołówstwem, co pozwalało im na dostatnie życie. Właśnie przy połowie ryb Chrystus drugi raz ich wezwał. Odtąd pozostaną z nim aż do Jego śmierci i wniebowstąpienia. Spotkanie nad Jeziorem Genezaret i powtórne wezwanie przekazał nam św. Mateusz: “Gdy (Jezus) przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro: byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za nim” (Mt 4, 18-20). Przez cały okres publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W domu Andrzeja i Piotra w Kafarnaum Chrystus niejednokrotnie się zatrzymywał. Andrzej był świadkiem cudu w Kanie i cudownego rozmnożenia chleba.
Po śmierci Jezusa na krzyżu, Jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Apostoł Andrzej niestrudzenie głosił Dobrą Nowinę. Niektóre przekazy świadczą, że św. Andrzej głosił Ewangelię na terenach między Dnieprem a Donem, inne, że w Azji Mniejszej i Achai. Według tradycji, ok. 65 r. w mieście Patras na Peloponezie aresztował go namiestnik rzymski. Św. Andrzej został skazany na ukrzyżowanie, co poczytywał sobie za chlubę, bo taka śmierć upodabniała go do samego Chrystusa. Krzyż, na którym umarł Apostoł, był w kształcie litery X, dlatego obecnie jest on nazywany krzyżem św. Andrzeja.
Kult św. Andrzeja był i nadal jest żywy w różnych krajach, wiele narodów i państw ogłosiło Go  swoim szczególnym patronem. Św. Andrzej Apostoł jest od czasów średniowiecznych patronem Szkocji oraz Grecji, Rosji, Hiszpanii, Sycylii, Dolnej Austrii.  Także wiele miast chlubi się patronatem św. Andrzeja: Agde, Aranches, Baeza, Bordeaux, Brescia, Bruggia, Hanower, Neapol, Orange, Pesaro, Rawenna, Rochester. W naszej Ojczyźnie patronuje archidiecezji warmińskiej. Jest także patronem małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Ten orędownik zakochanych wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. Atrybutami Świętego są: “krzyż św. Andrzeja” w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.
W dzień wspomnienia św. Andrzeja Apostoła imieniny obchodzi proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, ks. dr. Andrzej Pawłowski.
Drogi Księże Proboszczu! W dniu święta Twojego Patrona prosimy Pana Boga, by obdarzył Cię wszelkimi potrzebnymi łaskami w życiu i Twojej duszpasterskiej posłudze w naszej parafii. Dziękujemy za nieustanną troskę o budowanie wspólnoty duchowej wiernych, a także o to, by nasza świątynia tętniła Bożym życiem. Niech Matka Boża otacza Cię swoją opieką, a Twój patron św. Andrzej Apostoł  niech wstawia się za Tobą.
(sk)
Obraz wyróżniający: El Greco – Andrzej Apostoł