3 Maja to szczególny dzień dla Polaków. Katolicy tego dnia obchodzą Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to święto obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Dzień 3 Maja to jednocześnie święto narodowe, ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji w 1791r. Polska Konstytucja była wtedy pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej. Była wyrazem suwerenności naszego państwa. Od wieków losy narodu polskiego mocno splatają się z dziejami Kościoła. Nic więc dziwnego, że święto narodowe zostało połączone z uroczystościami kościelnymi. Dzień ten wyraża bowiem wiarę Polaków w szczególną opiekę Boga, jakiej w trudnych chwilach naszej historii doświadczaliśmy za pośrednictwem Maryi.
Świętowanie uroczystości 3 Maja w Kołobrzegu rozpoczęło się Mszą Św. za Ojczyznę w bazylice. Świątynia licznie wypełniła się wiernymi, zarówno mieszkańcami miasta, jak i turystami oraz kuracjuszami i wypoczywającymi w tych dniach nad morzem. W Eucharystii uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe, a także poczty sztandarowe środowisk patriotycznych, szkół i organizacji społecznych. Obecna była również wojskowa kompania honorowa i poczet sztandarowy Wojska Polskiego. O muzyczną oprawę Mszy Św. zadbała Kołobrzeska Orkiestra Zdrojowa. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Pawłowski, a kazanie wygłosił ks. kpt. Błażej Woszczek, kapelan wojskowy i proboszcz parafii pw. Św. Macieja w Kołobrzegu. Mszę Św. za Ojczyznę koncelebrował również proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha – ks. Janusz Rajkowski. W kazaniu ks. Błażej krótko poruszył kilka wątków, począwszy od tysiącletniej historii chrześcijaństwa i Mieszka I, poprzez śluby króla Jana Kazimierza, nawiązując do szczególnej opieki Matki Bożej w życiu Polaków. Tu przywołał swoją rozmowę z sprzed lat z lotnikiem, który zaświadczył, że medalik z Matką Bożą Częstochowską, ofiarowany mu przez mamę wielokrotnie, podczas wojny ocalił mu życie. W kazaniu mocno wybrzmiewała prawda, że Ojczyzna to nasz wspólny dom. Dom, w którym przyszliśmy na świat, dom wobec którego mamy obowiązki, którym trzeba nam się cieszyć, ale także czuwać i zamyślić nad przyjętymi przed wiekami wartościami i nad pielęgnowaniem ich tu i teraz – w teraźniejszości. W kazaniu ks. Błażej nawiązał także do słów niezłomnej polskiej pisarki Zofii Kossak – Szczuckiej oraz do Św. Jana Pawła II i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny i całego świata. Przytoczył wspomnienie prezydenta Joe Bidena, który w 1980r., jeszcze jako senator Stanów Zjednoczonych prowadził rozmowę z papieżem – Polakiem. Jan Paweł II dumnie wówczas podkreślił: “proszę pamiętać, że rozmawiałem z panem jako Polak, a nie jako papież”. Na koniec ks. Błażej Woszczek zachęcił zgromadzonych do wdzięczności za bycie Polakiem.
Po Mszy Św. nastąpił przemarsz ulicami miasta pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Katarzyna Paciorkowska
Zapraszamy do wysłuchania homilii, którą wygłosił ks. kpt. Błażej Woszczek.
film i zdjęcia Tadeusz Jończyk