You are currently viewing Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny-odpust parafialny

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny-odpust parafialny

W czwartek, 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP, w polskiej tradycji nazywana też świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to święto patronalne naszej parafii (odpust) i jednocześnie święto nakazane, w którym mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy święte.
Z radością pragniemy zaprosić wszystkich Parafian oraz Gości do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia. Msze św. w naszej parafii będą sprawowane według porządku niedzielnego, ale bez Mszy św. o godz. 20.00. Zapraszamy na uroczystą Mszę św. odpustową o godzinie 19.00, której przewodniczył będzie Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Na każdej Mszy św. będziemy święcili wiązanki ziół i kwiatów, jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, które upamiętnia wzięcie Matki Bożej do nieba z duszą i ciałem. W tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny, ofiarując go w intencji własnej lub za dusze zmarłych.
Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Jest to jeden z ważnych aspektów duchowego życia katolika, który pragnie dążyć do świętości i pełnego zjednoczenia z Bogiem. Odpust można uzyskać dla siebie lub ofiarować go za dusze zmarłych, które przebywają w czyśćcu.
Uzyskanie odpustu w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma głębokie znaczenie duchowe i jest wyjątkową okazją do uzyskania łask, które pomagają w dążeniu do świętości i wiecznego zbawienia.

Warunki uzyskania odpustu: Aby uzyskać odpust zupełny, należy spełnić kilka warunków:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy)
  • Sakramentalna spowiedź: Być w stanie łaski uświęcającej.
  • Przyjęcie Komunii Świętej: Przyjąć Eucharystię w intencji uzyskania odpustu.
  • Modlitwa w intencjach papieża: Odmówić modlitwę (np. Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo) w intencjach wyznaczonych przez papieża.
  • Wykonanie określonego aktu odpustowego: W święto Wniebowzięcia może to być np. uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej.