You are currently viewing Relikwie rodziny Ulmów w Kołobrzegu

Relikwie rodziny Ulmów w Kołobrzegu

W sobotę, 13 stycznia br. do Kołobrzegu przybyły relikwie bohaterskiej, błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej, bestialsko zamordowanej w 1944 roku przez hitlerowców za pomoc okazaną szukającym schronienia Żydom, rozpoczynając peregrynację w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W obecności ordynariusza diecezji, ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego, relikwie w imieniu parafian kołobrzeskich przywitała rodzina Jończyków:

W imieniu wszystkich parafian  z ogromną radością witamy relikwie Rodziny Ulmów w naszym kościele.
To symboliczne spotkanie z historią bohaterów, którzy w trudnych czasach II wojny światowej okazali odwagę i solidarność, ratując życie Żydów. Relikwie są świadectwem ich heroizmu i wiary, inspirujące nas do poświęcenia dla dobra innych.
Wszyscy zgromadzeni wspólnie oddajemy hołd tym wyjątkowym ludziom, czując się związani duchową więzią z ich dziedzictwem. Niech obecność relikwii w naszej wspólnocie stanowi nieustanną zachętę do wzrastania w miłości bliźniego i pielęgnowania wartości, które kształtowały postawę rodziny Ulmów, a wspomnienie tych świętych ludzi, budzi w nas siłę do podejmowania trudnych decyzji w imię sprawiedliwości i solidarności.
Z radością witamy także biskupa Zbigniewa, którego obecność sprawia, że ta chwila staje się jeszcze bardziej wyjątkowa, i z którym wspólnie oddajemy hołd heroicznej postawie rodziny Ulmów. Niech modlitwa jednoczy naszą wspólnotę i inspiruje do podążania śladami rodziny Ulmów w służbie dla innych.
„Błogosławiona rodzino Ulmów, która swoje życie oddałaś, by uratować innych. Ucz nas, jak trzeba pięknie żyć, aby mniej mieć, a więcej być.”

Podczas homilii ks. bs przypomniał dzieje rodziny Ulmów, ich podejście do życia, a także omówił ich wielką wzajemną miłość w rodzinie. To dzięki sile ich miłości gotowi byli podjąć ryzyko pomocy potrzebującym schronienia Żydom, wiedząc, co za to grozi. Nawiązując do czasów współczesnych ks. biskup wskazał na osłabianie więzi rodzinnych, szczególnie pomiędzy małżonkami. Nawiązując do siły wzajemnej miłości, która była w błogosławionej rodzinie Ulmów, prosił, by w naszych rodzinach ona była piękna i niezachwiana.
Błogosławiona rodzino Ulmów, daj siłę miłości w naszych rodzinach!
(rc)