You are currently viewing Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii

Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii

Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii, zorganizowana przez biuro EURO-TOURS ze Słupska, w której uczestniczyli także wierni z parafii  Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, miała miejsce w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2024 roku. Wyjazd do świętych miejsc pełen był duchowych przeżyć i mogliśmy zwiedzić kilka ważnych dla tych krajów miejsc sakralnych oraz historycznych. Przewodnikiem duchowym pielgrzymki był ksiądz Paweł Kowalski.
Pierwszego dnia, wczesnym rankiem, wyruszyliśmy z Kołobrzegu w podróż i wieczorem dotarliśmy do Fatimy. Hotel, w którym się zakwaterowaliśmy udostępnił nam kaplicę i mogliśmy uczestniczyć w Mszy Świętej, sprawowanej przez księdza Pawła. Wieczorem, kto czuł się na siłach po trudach podróży, wziął udział w Różańcu i Procesji ze świecami.
Drugiego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy w Fatimie Bazylikę Matki Bożej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i Łucji, kaplicę stojącą w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków, a także bazylikę Trójcy Przenajświętszej. Po zwiedzaniu w skupieniu modlitewnym uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Następnie przejechaliśmy autokarem do zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – podziwialiśmy wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Po powrocie do Fatimy w kaplicy przy bazylice Trójcy Przenajświętszej uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, sprawowanej przez naszego księdza Pawła. Po obiadokolacji, wieczorem, wzięliśmy udział w Różańcu i Procesji ze świecami.
Kolejny dzień pielgrzymki przypadający w niedzielę rozpoczęliśmy Mszą św. w bazylice Matki Bożej Różańcowej, pod przewodnictwem księdza Pawła. Po śniadaniu udaliśmy się do stolicy Portugalii – Lizbony, położonej u ujścia rzeki Tag. Zwiedziliśmy m.in.: zabytkową średniowieczną dzielnicę Alfama położonej na wzgórzu u stóp Zamku św. Jerzego, z jej malowniczymi krętymi i wąskimi uliczkami, kościół św. Antoniego Padewskiego, stojącego w miejscu domu rodzinnego świętego. Zobaczyliśmy też Pomnik Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata oraz dzielnicę Belem z pięknym klasztorem Hieronimitów. Po powrocie do Fatimy, wieczorem wzięliśmy udział w Różańcu i Procesji ze świecami.
Czwarty dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy Mszą świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem księdza Pawła, sprawowaną w kaplicy stojącej w miejscu objawień Matki Bożej. Po śniadaniu w hotelu autokarem udaliśmy się do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii, najstarszego centrum uniwersyteckiego. Następnie przejechaliśmy do Bragi – głównego ośrodka religijnego, nazywanego portugalskim Rzymem, gdzie mieliśmy okazję przespacerować się po zabytkowym centrum. Autokarem przejechaliśmy do najwspanialszego sanktuarium Portugalii – BOM JESUS DO MONTE. Po trudach podróży zakwaterowaliśmy się w hotelu niedaleko Santiago de Compostela.
Kolejnego dnia po śniadaniu przejechaliśmy do Santiago de Compostela – miasta św. Jakuba, gdzie w stolicy Galicji nawiedziliśmy miejsce doczesnego spoczynku św. Jakuba. Msza święta w tym dniu sprawowana była w kościele przy klasztorze Sióstr Benedyktynek San Paio de Antealtares. Na zakończenie dnia mieliśmy okazję pospacerować po mieście i podziwiać to piękne miasto.
Po śniadaniu w hotelu wyruszyliśmy w podróż do pięknego miasta Porto, realizując w ten sposób program szóstego dnia pielgrzymki. Po przyjeździe do drugiego co do wielkości miasta Portugalii przeszliśmy do kościoła św. Mikołaja, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy św., sprawowanej przez księdza Pawła. Następnie udaliśmy się na spacer po niezwykłym i pełnym kontrastów mieście, gdzie zobaczymy m.in. katedrę, kościół św. Franciszka oraz dworzec São Bento. Wieczorem wróciliśmy do Fatimy, gdzie wzięliśmy udział w Różańcu i Procesji ze świecami.
Siódmy dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy od uczestnictwa w Mszy św. w kaplicy objawień Matki Bożej. Następnie zwiedziliśmy urokliwe, średniowieczne miasteczko Óbidos, określane jednym z siedmiu cudów Portugalii, jako dodatkowa atrakcja w programie pielgrzymki. Po południu udaliśmy się nad Atlantyk do miejscowości Nazare, dawnej uroczej wioski rybackiej i starego Sanktuarium Maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Tam mieliśmy okazję do odpoczynku na pięknej plaży. Wieczorem powróciliśmy na procesję i nocleg do Fatimy.
Ostatniego, ósmego dnia wzięliśmy udział w Mszy św. w kaplicy objawień Matki Bożej. Po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu w Fatimie pojechaliśmy do Grutas da Moeda – wielopoziomowej jaskini, gdzie zobaczyliśmy piękne, wapienne formacje. Następnie przejechaliśmy na lotnisko do Lizbony i pełni wrażeń, umocnieni duchowo ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.
Dziękujemy bardzo za zorganizowanie pielgrzymki, która przyniosła nam tyle wrażeń i duchowych doświadczeń. Modlitwa w tych pięknych miejscach była wyjątkowym przeżyciem.
W tym miejscu dziękujemy również właścicielowi firmy, Panu Damianowi oraz naszemu pilotowi Panu Piotrowi za niezawodność, zaangażowanie, pełen profesjonalizm w organizacji i realizacji programu pielgrzymki oraz zapewnienie bezpiecznego powrotu do domu.
(SK)