You are currently viewing Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła Apostoła

Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła Apostoła

Pełni pokoju i wewnętrznej radości powróciliśmy z pielgrzymki do Grecji śladami św. Pawła Apostoła. Nasza peregrynacja trwała w dniach 26.05.2025 – 02.06.2025. Pokazywaniem chwalebnej przeszłości narodu greckiego zajmowali świetnie wyszkoleni przewodnicy lokalni oraz nasz pilot Piotr Zralek a sprawami duchowymi zajmował się ksiądz Paweł oraz ksiądz Tadeusz Wilk.
Pierwszym punktem naszej wyprawy były Termopile, gdzie obejrzeliśmy pomnik króla Spartan Leonidasa, który poległ w czasie bitwy. Następnie ruszyliśmy zobaczyć monastery w rejonie Meteorów zbudowanych na szczytach skał. Podziwiając piękno klasztorów dowiedzieliśmy się, że ci, którzy przez wieki je stawiali byli ludźmi pełnymi pokory uznającymi swoją zależność od Boga.
Następnym punktem programu były legendarne Delfy, znaczące centrum religijne z VIII wieku przed Chrystusem. To tutaj urzędowała wyrocznia Pytia, której liczni podróżnicy zadawali pytania.
Kolejny dzień to kanał Koryncki łączący morze Egejskie z morzem Jońskim oraz naturalnie Korynt, ważny punkt naszej pielgrzymki ze względu na nauczanie św. Pawła. To on założył tu w 50 roku prężną gminę chrześcijańską z którą utrzymywał kontakty po opuszczeniu Koryntu. Stąd wzięły się dwa listy napisane do Koryntian, gdzie w liście pierwszym znajduje się słynny hymn do miłości.
Oprócz tego w naszym bogatym programie mieliśmy rejs na dwie urocze wyspy greckie Hydrę i Spetes. Odwiedziliśmy cytadelę w Myken, oglądaliśmy kopułowy Grób Agamemnona o raz pierwszą stolicę niepodległej Grecji – Nafplio. Nie zabrakło Mistry jednego z najlepiej zachowanych przykładów bizantyjskiej architektury miejskiej. Oraz oczywiście Ateny połączone ze zwiedzaniem antycznych budowli na Akropolu oraz wzgórze Areopagu, na którym św. Paweł po wygłoszeniu kazania zyskał swojego pierwszego nawróconego Dionizego Areopagitę, późniejszego biskupa i patrona Aten.
Po naszej pielgrzymce, która tak dużo wniosła w nasze życie zarówno duchowe jak i intelektualne zadajemy sobie pytanie wraz ze świętym Pawłem: „Kto cię wyróżnia? Co masz, czegoś nie otrzymał? Jeśli więc otrzymałeś, to dlaczego przechwalasz się, jakbyś nie otrzymał?” (1Kor 4,7)
W obliczu Bożej mądrości, wszystko co mamy, robimy i wiemy, stanowi dla nas dar.
Dziękujemy księże Pawle i księże Tadeuszu!!