You are currently viewing Modlitwa w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Modlitwa w rocznicę wybuchu II wojny światowej

W piątek, w 84 rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej odbyła się Msza św. w kołobrzeskiej bazylice, którą sprawował ks. Adam Pałka wraz z ks. Jerzym Lubińskim oraz ks. Łukaszem Kwiatkowskim. Główną intencją Najświętszej Ofiary była modlitwa za tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny, modlitwa o pokój, o pokój w rodzinach i na całym świecie, a także o to, by tragedia wojny nigdy i nikogo więcej nie dotknęła.
Homilię wygłosił ks. Jerzy Lubiński, który nawiązując do Ewangelii i przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych wskazał, że nasze życie jest jak lampa, która będzie płonąć tylko wtedy, gdy będziemy posiadali miłość Bożą, łaskę uświęcającą i zawierzymy się Panu Bogu. Gdy jednak tego światła zabraknie, to wtedy człowiek jest zdolny do bardzo okrutnych rzeczy, wyszydza Dekalog i jest całkowicie zamknięty na miłość i na Pana Boga. Kiedy patrzymy na dziedzictwo polskiego września 1939 roku widzimy jednak, że miłość w Polakach nie zwietrzała, nie była przykryta kurzem. Wojna to dla nas lekcja historii, o której nie wolno nam zapominać. Wojna pochłonęła miliony ofiar, zmieniła oblicze Europy, odsłoniła oblicze nieprawości człowieka, czego dowodem były choćby obozy zagłady – symbole zła i piekła  na tym świecie.
Homilię ks. Jerzy zakończył słowami: “Gdy człowiek zapomina o Bogu, chce Boga zastąpić w rozstrzyganiu co jest dobre a co złe (…), gdy ideologie ateistyczne mówią “Bóg umarł”  – dzisiaj stajemy przy Bożym Synu, Zwycięzcy piekła i szatana, i powtarzamy – Ty jesteś naszym Bogiem i Panem, daj nam błogosławieństwo pokoju. Amen”