You are currently viewing Niedziela Miłosierdzia Bożego

Niedziela Miłosierdzia Bożego

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego. Ustanowił je Jan Paweł II w 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny. Święto Miłosierdzia, chociaż jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. To dzień wyjątkowy i szczególny. Związane są z nim również nadzwyczajne łaski, które sam Chrystus przypisuje do tego dnia, obiecując darowanie wszystkich win i kar: “Kto w tym dniu przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 300). Jezus także zachęca: “Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jak szkarłat” (Dz.699)
A wszystko zaczęło się w Polsce, w 1931 r., w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, gdzie młodej i prostej zakonnicy – siostrze Faustynie Kowalskiej objawił się sam Pan Jezus, który przekazał jej  Swą wolę namalowania obrazu: “Ja pragnę, aby było Miłosierdzia Święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49) W kolejnych latach Pan Jezus powracał do tego tematu w innych objawieniach i stopniowo przekazywał siostrze Faustynie sposób przygotowania się do tego wyjątkowego święta, a także podał przyczyny jego ustanowienia oraz wymieniał różne, wręcz niewyobrażalne łaski, jakie będą związane ze świętem Miłosierdzia. Największa z nich to łaska zupełnego odpuszczenia wszystkich grzechów, win i kar. Pan Jezus obiecuje: “Niechaj się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani Miłosierdzia Mojego” (Dz. 1059) Mówi, jak ogromną nadzieją, dla nawet największego grzesznika jest ucieczka do Miłosierdzia Bożego: “Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią Miłosierdzia Mojego, zginą na wieki” (Dz. 965) Aby skorzystać z odpustu zupełnego w tym dniu, trzeba wypełnić cztery warunki: pokładać ufność w Bogu, pełnić uczynki miłosierdzia, być w stanie łaski uświęcającej i przystąpić do komunii świętej.
Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma wielki i głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą Miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla także poprzedzająca to święto Nowenna do Bożego Miłosierdzia, która rozpoczyna się w Wielki Piątek. W tej Nowennie, jak mówił Sam Jezus: “…udzielę wszelkich łask” (Dz. 796) Siostra Faustyna przypomina nam jednak, że dzięki Zmartwychwstaniu Jezusa nie dostaliśmy bezpłatnego biletu do nieba. Na niebo bowiem trzeba sobie zasłużyć. Jezus wielokrotnie zapowiadał, że na końcu świata potraktuje wszystkich sprawiedliwie, według tego, jak żyli. W jednym z objawień, które przekazał siostrze Faustynie powiedział: “Napisz: Nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy otwieram wpierw na oścież drzwi Miłosierdzia Mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi Miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości Mojej…” (Dz.1146)
Niedziela Miłosierdzia Bożego jest także patronalnym świętem Caritas. Święto Miłosierdzia zamyka Oktawę Wielkanocy i otwiera, w tym roku już 79. Tydzień Miłosierdzia. Tydzień Miłosierdzia jest czasem, który wzywa do refleksji oraz bardziej uważnego rozejrzenia się wokół, by lepiej dostrzec tych, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy. Hasłem tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia są słowa: “Skoro dostąpiliśmy Miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 15:00 w naszej kołobrzeskiej bazylice odbyła się uroczysta Godzina Miłosierdzia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, którą poprowadził ks. Paweł Kowalski. Rzesze wiernych przybyły, by wspólnie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Niektórzy pozostawali na dłużej, by w ciszy pogrążyć się w modlitwie przed obrazem Miłosierdzia Bożego oraz przed Pietą Matki Bożej Bolesnej ze Skrzatusza, która peregrynuje po diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a obecnie gości w naszej parafii.
Jak każdego roku – na Niedzielę Miłosierdzia Bożego członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przygotowali kosz pełen cytatów z “Dzienniczka” Św. Faustyny Kowalskiej.

Katarzyna Paciorkowska
Zdjęcie Karol Skiba