Nad Zalewem Wiślanym, we Fromborku, dominuje kompleks katedralny, którego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XIV wieku. Główną częścią kompleksu katedralnego jest monumentalna bryła katedry, od roku 1964 szczycącej się tytułem Bazyliki Mniejszej, tak jak i nasza kołobrzeska konkatedra. Jest jeszcze jedno podobieństwo – obie katedry są pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Katedra we Fromborku miała więcej szczęścia w zawierusze wojennej od naszej. Też doznała strat, ale nie w takim ogromie jak nasza kołobrzeska. Wewnątrz zachowało się wiele z oryginalnych elementów wyposażenia, jakimi wierni przez stulecia ubogacali ten kościół. Jednym z najważniejszych zabytków jest przepiękny ołtarz Madonny Fromborskiej. Kiedyś znajdował się w centralnej części prezbiterium, a dziś umieszczony jest na ścianie północnej.
W katedrze fromborskiej oprócz ołtarza głównego jest osiem ołtarzy rozmieszczonych po obu stronach nawy głównej. Każdym z ołtarzy opiekował się jeden z kanoników. Tak się w historii ułożyło, że jednym z kanoników w katedrze we Fromborku był Mikołaj Kopernik. Mikołaj od dziecka przejawiał zdolności w przyswajaniu wiedzy. Po śmierci ojca w wieku 10 lat opiekę nad nim przejął wuj, Łukasz Watzenrode, przyszły biskup warmiński. To on umożliwił Mikołajowi pobieranie nauki zarówno w polskich szkołach, jak i we Włoszech. Kopernik interesował się wieloma dziedzinami, ale szczególnie interesowała go astronomia, której poświęcił większość swojego życia. We Fromborku mieszkał ponad 30 lat, tu też umarł i został pochowany. Przez wiele lat poszukiwano szczątków tego wybitnego uczonego, który swoimi badaniami doprowadził do zmiany patrzenia na otaczający nas Wszechświat. Ponieważ taki był wówczas zwyczaj, że kanoników po śmierci chowano obok ołtarzy, którymi się opiekowali, więc tą drogą szukano doczesnych szczątków Kopernika. W roku 2005 obok ołtarza kanonika Kopernika odkryto szczątki, które poprzez badanie czaszki i włosa zachowanego do dziś, uznano jako te poszukiwane. Powtórny pogrzeb kanonika, medyka i astronoma w jednej osobie miał miejsce w roku 2010.
Ciekawostką fromborskiej katedry jest umiejscowienie organów – znajdują się na poziomie posadzki. W czasie nabożeństw wierni mogą obserwować, jak organista gra.
W kompleksie wzgórza katedralnego jest jeszcze wieża Kopernika, wieża Radziejowskiego z planetarium i wahadłem Foucaulta, i dawna siedziba biskupów warmińskich. Frombork to dobre miejsce zarówno do modlitwy, jak i ubogacenia swojej wiedzy historycznej i naukowej.
(rc)
