You are currently viewing Wspomnienie NMP z Lourdes i Światowy Dzień Chorego

Wspomnienie NMP z Lourdes i Światowy Dzień Chorego

11 lutego każdego roku obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Światowy Dzień Chorego. To szczególny czas poświęcony modlitwie, refleksji oraz solidarności z osobami cierpiącymi na różne choroby i ich opiekunami.
O godz. 10.00 w naszej bazylice będzie sprawowana dodatkowa Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Sakrament namaszczenia chorych, nazywany też “sakramentem uzdrowienia” lub “olejem świętym”, jest jednym z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim. Jego celem jest niesienie duchowej i fizycznej pociechy osobom chorym lub w podeszłym wieku. Sakrament namaszczenia chorych ma swoje korzenie w praktykach wczesnego Kościoła. W Nowym Testamencie, szczególnie w Liście św. Jakuba, znajdujemy wzmianki o modlitwach za chorych i namaszczaniu ich olejem (Jk 5, 14-15). Pomaga chorym wzmocnić się w wierze oraz podnieść na duchu, często przynosząc ulgę w cierpieniu. Jeśli chory nie jest w stanie przystąpić do sakramentu pokuty, namaszczenie chorych przynosi odpuszczenie grzechów. Dla osób umierających, sakrament przygotowuje na spotkanie z Bogiem.
Sakrament namaszczenia chorych nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób umierających. Jest odpowiedni dla osób poważnie chorych, bez względu na wiek, osób w podeszłym wieku, których zdrowie zaczyna słabnąć, oraz osób przygotowujących się do trudnej operacji. Kapłan zaczyna od modlitwy za chorego, namaszcza czoło i ręce chorego świętym olejem, wypowiadając odpowiednie słowa sakramentalne. Jeśli chory jest w stanie, może przystąpić do Eucharystii. Przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych jest aktem zaufania w Bożą opiekę i miłosierdzie. Jest wyrazem nadziei na uzdrowienie, siłę do znoszenia cierpień oraz przygotowania na przejście do życia wiecznego w pokoju.
Nigdy nie udziela się sakramentu namaszczenia umarłym. Ksiądz wezwany do chorego, który już umarł, tylko modli się za zmarłego aby uwolnił go od grzechów i przyjął do swego Królestwa. Jeśli istnieje poważna i uzasadniona wątpliwość, czy chory rzeczywiście już umarł można udzielić mu sakramentu namaszczenia warunkowo.