You are currently viewing Święta w Boliwii

Święta w Boliwii

Kochani Parafianie, kochani Przyjaciele Misji!

           W Boliwii , adwent rozpoczyna się przyniesieniem wieńca adwentowego do kościoła, aby go poświęcić i zanieść do domu. Poza tym nie ma tu rorat i nie śpiewa się pieśni adwentowych, jedynie w każdą niedzielę następuje uroczyste zapalenie kolejnej świecy.
Ponieważ w Boliwii obecnie jest lato i już na początku grudnia rozpoczęły się wakacje, większość parafii, również my w naszym Centrum, prowadzi dla dzieci katechezy bożonarodzeniowe, które kończą się tak zwaną „Chocolatatą” i uwielbieniem Dzieciątka Jezus.

          Tutaj Boże Narodzenie najbardziej świętuje się w nocy z 24 na 25 grudnia. Wigilia jest zwykłym dniem pracy, a uroczystą Pasterkę (Msz nazywa się „Misa del Gallo”, czyli “Msza Koguta”), odprawia się przeważnie między godziną 19 a 21 – nie później, bo przyjęło się, że ludzie najpierw udają się do kościołów, a dopiero potem, w nocy, spędzają czas z rodzinami. Na wspólnej kolacji największym przysmakiem jest niejadana na co dzień wieprzowina. Tradycyjny obiad na Boże Narodzenie składa się ze specjalnej zupy, zwanej Picana. Zupa ta jest esencją boliwijskich świąt i stanowi kulminacyjny punkt bożonarodzeniowego stołu. Składa się z różnych rodzajów mięs, kukurydzy i innych warzyw, symbolizując obfitość i gościnność typową dla boliwijskich domów.

O północy przyjście na świat Zbawiciela hucznie ogłasza się – niczym Nowy Rok – petardami i sztucznymi ogniami.
         Jednak jedną z najważniejszych boliwijskich tradycji bożonarodzeniowych jest  adoracja Dzieciątka Jezus w żłóbku. Tak jak my głównie spotykamy się na kolędowanie, tak naród boliwijski jest narodem roztańczonym i adoracje te odbywają się w postaci tańców przed szopką.

Nie obchodzi się jednak drugiego dnia świąt. Świętowanie jest więc krótsze .Nie ma tylu kolęd, jest za to zwyczaj przygotowywania szopek bożonarodzeniowych – nie tylko w kościołach, wiele osób pielęgnuje ten zwyczaj również w swoich domach. Już w Wigilię Bożego Narodzenia, potem na Boże Narodzenie aż do Uroczystości Trzech Króli przynosi się do kościoła figurki Dzieciątka Jezus aby je poświęcić. Według miejscowego zwyczaju to właśnie w dzień Trzech Króli, a nie w samo Boże Narodzenie, wręcza się prezenty.

Z modlitwą przed Nowonarodzonym s .Paulina – Terezjanka.