You are currently viewing Rycerstwo Niepokalanej na sierpniowej pielgrzymce 2023r.

Rycerstwo Niepokalanej na sierpniowej pielgrzymce 2023r.

Po raz kolejny Centrum Polonia In Tertio Millennio w Toruniu zgromadziło wielką rzeszę pielgrzymów na XV Dziękczynieniu w Rodzinie. Pośród pielgrzymów z różnych zakątków Polski, jak również Polonii z krajów zachodniej Europy i Ameryki, nie zabrakło wiernych z parafii kołobrzeskich i okolicznych miejscowości. Wspólnie dziękowano Panu Bogu za rodziny – za wielką Rodzinę Radia Maryja i dzieła przy niej powstałe, wypraszano pokój w Polsce, w Ukrainie i na świecie.
Świętowanie rozpoczęło się śpiewem Godzinek o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny. Następnie sprawowana była Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel – ordynariusz diecezji toruńskiej. Wraz z biskupem Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów zarówno ze zgromadzenia redemptorystów jak i przybyłych z pielgrzymami. Biskup Wiesław Śmigiel wygłosił również homilię. Z kołobrzeską wspólnotą do Torunia przybył ksiądz Roman Malik. Eucharystia sprawowana w bazylice Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II była punktem kulminacyjnym pielgrzymki. Tu – w Centrum panuje klimat skupienia i modlitwy, tu zawiera się całe bogactwo wartości chrześcijańskich wypływających z pielęgnowania tradycji Narodu Polskiego i historii. Dają temu wyraz mocno zarysowane akcenty wystroju świątyni. Duch patriotyczny przenika do głębi człowieka, również wtedy, gdy przemierza Park Pamięci i przechodzi pośród dziesiątek kolumn osadzonych rzędami. Na tych kolumnach widnieją setki nazwisk pomordowanych Polaków, którzy bronili Żydów podczas niemieckiej okupacji. Wszystkie kolumny są oświetlone barwnymi narodowymi. Obecne były wozy ze sprzętem medycznym, gdzie lekarze wykonywali chętnym osobom bezpłatne badania. Nie brakowało również atrakcji dla dzieci.
W godzinach popołudniowych miało miejsce nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny z racji pierwszej soboty miesiąca, połączone z procesją i rozważaniami różańca świętego oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. W amfiteatrze nad wodą rozlegała się muzyka w wykonaniu znakomitych zespołów i solistów polskiej estrady. Na terenie parku można było korzystać z tężni solankowych, co było dodatkowo atrakcją i znakomitym relaksem. W zasięgu były stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością i wiele smakołyków. Pielgrzymka przeżyta w Toruniu dostarczyła wielu doznań dla umocnienia ducha jak i dla ciała. Do domów naszych wróciliśmy w godzinach nocnych – zmęczeni, ale radośni. Szczęść Boże!
Eugenia Dąbkowska