You are currently viewing Rozpoczęcie posługi przez nowego Ordynariusza w Konkatedrze Kołobrzeskiej

Rozpoczęcie posługi przez nowego Ordynariusza w Konkatedrze Kołobrzeskiej

Rozpoczęcie posługi w diecezji przez nowo mianowanego biskupa odbywa się zawsze od ingresu, czyli uroczystego wejścia do kościoła katedralnego w stolicy diecezji. W sobotę, w koszalińskiej katedrze, we wspomnienie Św. Kazimierza Królewicza bp Zbigniew Zieliński rozpoczął pasterzowanie nad owczarnią diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Jest to już szósty biskup w 50. letniej historii naszej młodej diecezji. Pierwszym Pasterzem był kard. nominat Ignacy Jeż (1972 – 1992), następnie bp Czesław Domin (1992 – 1996), abp Marian Gołębiewski (1996 – 2004), kard. Kazimierz Nycz (2004 – 2007) oraz bp Edward Dajczak (2007 – 2023). Zewnętrznymi znakami objętego urzędu przez nowego Pasterza – bp Zbigniewa Zielińskiego był m.in. moment przekazania pastorału przez biskupa seniora Edwarda Dajczaka i nuncjusza apostolskiego Salvatore Pennacchio oraz uroczyste wejście na katedrę najważniejszej w diecezji świątyni. Zaledwie dzień później, bo już w niedzielę, 5 marca bp. Zbigniew Zieliński przybył do kołobrzeskiej bazyliki, by uroczyście wejść do drugiej siedziby biskupa w diecezji. Ceremonia wejścia do świątyni rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafialnego. W progu świątyni nowego Pasterza diecezji powitał ks. proboszcz Andrzej Pawłowski podając biskupowi krzyż do ucałowania.  Zanim rozpoczęła się Msza św. ks. Proboszcz serdecznie powitał biskupa Zbigniewa, nawiązując do liturgicznych czytań, które tego dnia były wyjątkowo symboliczne. W imieniu całej parafii słowa powitania skierowali także małżonkowie – Katarzyna i Piotr Klejny. Na inauguracyjną Mszę św. nowego biskupa przybyli proboszczowie wielu parafii dekanatu kołobrzeskiego. Obecne były również Siostry Felicjanki, Siostry Pallotynki, rodzina i przyjaciele bp Zbigniewa, a także parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe oraz wspólnoty i grupy parafialne. Nie zabrakło też licznie przybyłych wiernych, gości i turystów, którzy tak chętnie przybywają do Kołobrzegu i równie chętnie uczestniczą w wielu wydarzeniach naszej parafii.
W homilii biskup nawiązał do historii, sięgając do ciągłości dziejów Kościoła i biskupa Reinberna. Sporo miejsca przeznaczył słowu “jedność”, która tak często z naszej winy jest dzisiaj zagrożona i żle rozumiana. Wspominając Św. Jana Pawła II oraz jego słowa “Otwórzcie drzwi Chrystusowi mówił o lęku, który paraliżuje wielu ludzi, którzy boją się, że gdy tylko otworzą swe serca na Chrystusa, to On coś im z życia zabierze. W homilii biskup Zbigniew pochylił się także nad znaczeniem modlitwy, postu i jałmużny w życiu człowieka wierzącego. Poruszył też temat polskiej gościnności i otwartych domów dla uciekających przed wojną Ukraińców. Na koniec zacytował swojego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka, który poprosił, by nowy Pasterz tak jak on pokochał swoją diecezję i wszystkich diecezjan. “Trudno się nie zakochać…” odpowiedział sam sobie i wszystkim zebranym bp. Zieliński. Pod koniec uroczystej Mszy św. wszyscy zebrani odśpiewali hymn “Te Deum”. W imieniu Prezydent Miasta Anny Mieczkowskiej, pani Ewa Pełechata – wiceprezydent miasta odczytała List Gratulacyjny skierowany do nowego biskupa naszej diecezji.  Piękną oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił Chór oraz Schola parafialna.
Po zakończeniu liturgii bp. Zbigniew Zieliński długo przyjmował życzenia i gratulacje oraz bukiety kwiatów od wspólnot, grup parafialnych i innych, często indywidualnych osób. Każdy mógł podejść do nowego Pasterza diecezji, zamienić kilka słów, a nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Bp. Zbigniew Zieliński ur. się 14 stycznia 1965r. w Gdańsku. Tam ukończył Technikum Budowy Okrętów, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. 18 maja 1991r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Pracował jako wikariusz w gdańskich parafiach, potem jako proboszcz. W 1995r. podjął studia na Akademii Teologii Katolickiej. Uzyskał licencjat z katolickiej nauki społecznej, a potem doktorat z socjologii. Pełnił wiele funkcji w kurii biskupiej, był także wykładowcą teologii pastoralnej w Seminarium Duchownym oraz socjologii religii na Uniwersytecie Gdańskim. Został m.in. duszpasterzem studentów i leśników, a także kapelanem w Zakładzie Karnym. 26 września 2015r. mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, święceń biskupich udziela mu abp Sławoj Leszek Głódź. Jako zawołanie biskupie przyjmuje słowa: “Aby byli jedno”. 10 marca bp Zbigniew Zieliński zostaje biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a 2 lutego 2023r. Papież Franciszek mianuje go biskupem diecezjalnym, w miejsce ustępującego z urzędu dotychczasowego biskupa tej diecezji – Edwarda Dajczaka. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Społecznych.
Herb biskupa Zbigniewa Zielińskiego posiada bogatą symbolikę. W centrum herbu jest krzyż w kształcie kotwicy, co oznacza mocne i stałe trwanie przy Chrystusie, przy wartościach i w jedności. Z tyłu kotwicy umieszczone są dwa, skrzyżowane symbole: wiosło i pastorał. Pastorał jest znakiem troski o Bożą owczarnię, a wiosło jest bezpośrednim nawiązaniem do Św. Wojciecha, który w celu chrystianizacji ziem północnej Polski przypłynął łodzią rzeką Wisłą. Powyżej zostały umieszczone trzy białe lilie, które symbolizują piękno i czystość, a także odnoszą się do Najświętszej Mary Panny – Gwiazdy Morza oraz do Trójcy Świętej. Lilie swoim kształtem przypominają kompas wskazujący drogę ku górze. Tło herbu tworzą dwa kolory: niebieski i czerwony. Czerwony nawiązuje do miłości, a także do cierpienia i ofiary. Niebieski kolor ma przede wszystkim przypominać niebo, ale również morze, nad którym położona jest diecezja gdańska, w której bp Zbigniew Zieliński się urodził i z której pochodzi. Jednocześnie kolor ten symbolizuje nadzieję, do której każdy chrześcijanin jest wezwany. Pod herbem umieszczony jest napis “Ut unum sint” – “Aby byli jedno”.
Katarzyna Paciorkowska
Film i zdjęcia: Tadeusz Jończyk