You are currently viewing Parafialny Koncert Kolęd

Parafialny Koncert Kolęd

W niedzielę, 07.01.2024 roku w Bazylice Mniejszej w Kołobrzegu miał miejsce II Parafialny Koncert Kolęd. Organizatorem koncertu była parafia konkatedralna wraz z proboszczem, ks. dr. Andrzejem Pawłowskim.
Tradycja śpiewania kolęd przywędrowała do Polski z Zachodu Europy  już w czasach średniowiecza, dokładniej  w XV wieku. Wówczas zaczęto tłumaczyć na język polski pieśni łacińskie i czeskie. Za złoty okres polskich kolęd uważa się przełom XVII i XVIII wieku, kiedy to doszło do znacznego wzrostu popularności pieśni bożonarodzeniowych.
W II Parafialnym Koncercie Kolęd wystąpiły:
-Chór „Cantores Colabregae”, działający przy Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Chór istnieje już 27 lat, koncertował w Niemczech i we Włoszech, był dwukrotnym laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. Chórem dyryguje pani Danuta Piotrowska.

-„Chór Parafialny Cantare Deo”. Dwudziestopięcio osobowy zespół istnieje dwa lata i wykonuje muzykę sakralną w czterogłosie mieszanym. Opiekunem Chóru jest ks. Adam Palka, a dyryguje nasz organista, pan Robert Dzięcioł.

– Schola Parafialna„Kołobrzeskie Nutki” , nasza dziecięca perełka muzyczna, którą opiekuje się siostra Katarzyna ze zgromadzenia Sióstr Felicjanek działających przy naszej Parafii.

Każdy z występujących chórów zaprezentował trzy, wybrane przez siebie, kolędy i pastorałki, a pomiędzy ich występami zebrani w Bazylice wierni mogli wspólnie zaśpiewać inną kolędę. Na koniec koncertu chory wspólnie zaśpiewały popularną na całym świecie kolędę „Adeste Fideles”.
Oprawę muzyczną zapewnili: Krzysztof Subocz, Robert Dzięcioł oraz rodzice scholi.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z koncertu chórów, przygotowaną przez Tadeusza Jończyka z materiałów przesłanych przez słuchaczy kolędowej uczty.
Nagranie radiowe udostępniła portalowi pani Małgorzata Abramowicz, Polskie Radio Koszalin o/Kołobrzeg