You are currently viewing Parafialna pielgrzymka na Górę Chełmską i do Domacyna.

Parafialna pielgrzymka na Górę Chełmską i do Domacyna.

W minioną sobotę, 9 września odbyła się jednodniowa parafialna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie oraz do Domacyna. Do wspólnego spędzenia czasu u stóp Matki Bożej, przy przepięknej i słonecznej pogodzie zaprosił Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy naszej parafii wraz z jej duchowym opiekunem, ks. dr Zygmuntem Czają. Pierwszym punktem programu pielgrzymki była Msza św. polowa na Górze Chełmskiej, a następnie spotkanie z siostrami szensztackimi. Siostra Joanna –  przełożona Sióstr przywitała naszą grupę serdecznym uśmiechem, a także lodami, które były dla nas miłą niespodzianką i orzeźwieniem w ten upalny dzień. Część czasu przeznaczonego na wizytę u Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej pielgrzymi mogli dowolnie wykorzystać, każdy według własnych potrzeb. Jedni spędzili ten czas na modlitwie w Sanktuarium, inni na zwiedzaniu okolicy i spacerowaniu po leśnych dróżkach lub wejściu na wieżę widokową. Jeszcze inni odpoczywali, delektując się kawą, herbatą i słodkimi wypiekami. Większość jednak osób zdołała połączyć wszystkie te formy wypoczynku i obecności w tym wyjątkowym miejscu naszej diecezji.
Drugą część dnia pielgrzymi spędzili na domacyńskim wzgórzu, gdzie stoi najwyższa w Polsce figura Matki Bożej Królowej Świata. Wizytę rozpoczęliśmy od modlitwy różańcowej w intencji naszej Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Chętni mogli wejść na drewnianą platformę widokową, by z tego niewielkiego wzgórza spojrzeć na okolicę, na pejzaże i piękną, polską przyrodę. Niektórzy na łąkach zbierali zioła, kwiaty, a nawet grzyby. Kolejnym punktem naszego wspólnego wyjazdu był grill lub, do wyboru kiełbaska z ogniska. Resztę czasu na domacyńskim wzniesieniu spędziliśmy odpoczywając w cieniu drzew, wspólnie rozmawiając, a także śpiewając pieśni przygodne religijne i harcerskie.
Pielgrzymka była czasem wewnętrznego wyciszenia i modlitwy, a także relaksem, okazją do integracji oraz nawiązania nowych znajomości. (kp)