You are currently viewing Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!

Chrystus zmartwychwstał!…   prawdziwie zmartwychwstał!

Po świętych obrzędach Triduum Paschalnego, od czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, przez piątkowy rytuał Liturgii Męki Pańskiej, po sobotnie celebrowanie Wigilii Paschalnej – spotykamy się na uroczystej Mszy Rezurekcyjnej, aby świętować najważniejsze wydarzenie w całych dziejach świata. Poruszające epizody tego wydarzenia poznamy, wsłuchując się w dzisiejsze czytania, które uchylą nam drzwi do tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Wraz z apostołami i świętymi kobietami odkryjemy, że grób umęczonego Nauczyciela jest pusty! Jezus, Syn Boga żywego, tak jak zapowiedział – a my tego nie zrozumieliśmy – trzeciego dnia powstał z martwych!
Kiedy blask poranka rozświetla ciemności Wielkiej Nocy, dźwięk dzwonów i śpiew rezurekcji oznajmiają dzień Zmartwychwstania. Jego Tajemnica, celebrowana w Sakramentach Świętych, to źródło życia Kościoła i źródło naszego życia. Zmartwychwstały Chrystus otwiera przed każdym człowiekiem wspaniałą przyszłość, zaprasza nas wszystkich do uczestniczenia w Jego Zmartwychwstaniu, w Jego ostatecznym zwycięstwie nad szatanem, grzechem i śmiercią.
Łacińskie słowo resurrectio oznacza ‘zmartwychwstanie’. Tradycyjna procesja rezurekcyjna jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.

Wojciech Czaplewski
zdjęcia i film Tadeusz Jończyk

Zapraszamy do obejrzenia filmu z procesji rezurekcyjnej i wysłuchania homilii Ks. Biskupa Edwarda Dajczaka.