You are currently viewing Orszak Trzech Króli w Kołobrzegu

Orszak Trzech Króli w Kołobrzegu

Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli swoimi początkami sięga trzeciego wieku. W tym roku, dla uczczenia pamięci pierwszych jasełek przedstawionych 800 lat temu przez Św. Franciszka w Greccio we Włoszech, odbywają się one pod hasłem „w jasełkach leży”.
Kołobrzeg już 5 lat temu dołączył do uczestników tych największych żywych jasełek, organizowanych w ponad 800 miastach w Polsce i w wielu miejscach na świecie. Mieszkańcy Kołobrzegu i goście przebywający w naszym pięknym mieście podążyli wraz z Trzema Królami spod kołobrzeskiej katedry aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi, leżącemu w żłóbku, usytuowanym tradycyjnie na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 11.30, którą zaszczycił swoją obecnością ksiądz biskup Krzysztof Zadarko. Na tej tradycyjnie „dziecięcej” Mszy Świętej kazanie przybliżające postacie Królów – Mędrców i znaczenie podjętej przez nich podróży, skierowane głównie dla najmłodszych parafian wygłosił ksiądz Łukasz Kwiatkowski. Dzieci, w obecności Trzech Króli, celująco odpowiadały na zadawane podczas homilii pytania i po Mszy Świętej wraz  z trzema Królami i około dwoma tysiącami kołobrzeżan oraz gości naszego miasta wspólnie wyruszyły na ostatni etap podróży Mędrców.
Kolorowy orszak przeszedł ulicami miasta na scenę plenerową Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu śpiewając po drodze kolędy i przypominając sobie to piękne, przedstawione w Ewangelii Św. Mateusza, wydarzenie. Po dotarciu do żłóbka, Trzej Królowie złożyli pokłon wraz z darami u stóp Dzieciątka Jezus.
Śpiew „Kołobrzeskich Nutek” dodał uroku tej symbolicznej scenie. Na zakończenie ksiądz biskup Krzysztof Zadarko, wraz z małymi parafianami udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom orszaku.
Organizacja Orszaku Trzech Króli wymagała wiele trudu i pracy. Dziękujemy wszystkim , którzy się tego trudu podjęli: Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej, Scholi „Kołobrzeskie Nutki”, Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym „Metanoia”, Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna, SP nr.1 w Kołobrzegu, P.Danucie Adamczyk z przedszkola nr.8, P. Teresie Jóźwik z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, P. Dorocie Warzocha z przedszkola nr.4, i wszystkim innym, którzy pomagali przy organizacji Orszaku Trzech Króli w Kołobrzegu.
W naszej relacji z przebiegu w/w wydarzenia wykorzystaliśmy zdjęcia nadesłane przez uczestników Orszaku , jak i z „Gościa Niedzielnego”. https://koszalin.gosc.pl/gal/pokaz/8628560.Orszak-Trzech-Kroli-w-Kolobrzegu#gt
(kk)