You are currently viewing Odpust w Budzistowie

Odpust w Budzistowie

Msza święta odpustowa to szczególne nabożeństwo w Kościele katolickim, które jest związane z obchodami święta patrona danego kościoła lub parafii. Odpust parafialny to dzień, w którym wierni mogą uzyskać odpust zupełny, co oznacza darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty.
W niedzielę 23 czerwca 2023r.  przeżywaliśmy odpust w Budzistowie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy słowami litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie uczestniczyliśmy w Mszy św., której przewodniczył ks. dr Zygmunt Czaja.  Po niej, przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji, odmówiliśmy litanię do Św. Jana Chrzciciela. Obchody odpustowe zakończyliśmy procesją wokół świątyni i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Świątynia w Budzistowie zbudowana około 1222 r. jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, jak i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym.

Więcej o kościele pw. Św. Jana Chrzciciela można posłuchać tutaj: