You are currently viewing „Misje Sercem Kościoła” – Siostry Terezjanki z Oruro w Boliwii

„Misje Sercem Kościoła” – Siostry Terezjanki z Oruro w Boliwii

Boliwia – Oruro, 22 października 2023

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek, ludzkość zraniona wielkimi niesprawiedliwościami,
podziałami i wojnami potrzebuje Dobrej Nowiny o pokoju i zbawieniu w Chrystusie”.
                                                                                                               (z orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2023)

Kochani Przyjaciele naszej Misji!

Przed nami tydzień misyjny i razem z nim Niedziela Misyjna pod hasłem „Misje Sercem Kościoła” otwierająca ten tydzień. Tydzień szczególnej łączności z misjonarzami, z nami, co bardzo nas cieszy, gdyż z każdym rokiem pracy misyjnej, coraz bardziej przekonujemy się, że bez Waszego wsparcia, nie mogłybyśmy służyć tutejszym ludziom, tak jak służymy. Można by rzec, że całe dzieło misyjne to naczynia połączone całego Kościoła powszechnego, poczynając od modlitwy zanoszonej gdzieś w domowych zaciszach, po drobne ofiary przesyłane z ogromną troską i przejęciem, często bardzo wymagające wielkiego wyrzeczenia, po realizację wielkich projektów, mających na celu poprawę bytu tutejszej ludności. Pięknie dziękujemy, bo wiele razy dostajemy wiele więcej, niż się tego spodziewamy.
Za nami w tym roku wizyta w Polsce, co napełnia nas jeszcze większą nadzieją, że nie jesteśmy w tym wszystkim same, a problemów nigdy nie brakuje, od różnic kulturowych, mentalnościowych po niszczące systemy, nierespektowane prawa i aż do politycznych przepychanek, w których najbardziej cierpi ten pojedynczy obywatel danego państwa.
Po wizycie wróciłyśmy pełne sił i motywacji do dalszej pracy, by móc realizować kolejne  przedsięwzięcia, które trzeba zrobić, by móc pomóc rodzinom, które otaczamy opieką, ale przede wszystkim ich dzieciom, które codziennie spędzają u nas swój czas i można by powiedzieć, że tu dorastają. Ufamy, że to pomoże w przyszłości zmienić ich los, który w wielu przypadkach jest dla nas bardzo niezrozumiały, a nawet bolesny.
Dzięki wsparciu które udało się uzyskać w Polsce siostrze Joannie i siostrze Paulinie możemy się cieszyć dodatkowymi salami do pracy. Szczególnie cieszy nas muzykoterapia, która pomaga pochylić się nad stanem emocjonalnym dzieci i już widzimy tego pierwsze efekty. Mamy dodatkową salę do pracy, co pozwoli nam w przyszłości być może pomóc pracować z jeszcze większą liczbą osób potrzebujących. Dodatkową salę do nauczania języków i do pracy logopedycznej oraz salę do religii, bardzo potrzebną szczególnie w pracy z młodzieżą i nastolatkami. Za ten projekt szczególne podziękowania kierujemy do fundacji PRO SPE, która stała się taką bazą do realizacji tego marzenia. Zwyczajnie umożliwiła nam start, ale także wiele prywatnych osób ofiarowało datek, przesłało swoje wsparcie, dzięki czemu możemy pomału kończyć te wydarzenie i przechodzić do sprawniejszego funkcjonowania, do życia tak po prostu. Bez tej pomocy nie byłoby możliwa realizacja tego projektu. Kolejny raz pięknie dziękujemy.
Wielu z Was podjęło się Adopcji Serca nowych wychowanków, z czego bardzo się cieszymy i wyrażamy swoją wdzięczność. W rozwoju duchowym również zrobiliśmy postępy, bo wreszcie udało się zamówić figurę św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jest tu zwyczaj procesji z danym świętym, by oddać mu cześć. W tym roku na 1 października odbyła się pierwsza procesja z figurą naszej Małej Świętej. Dzieci i ich rodziny, ale także sąsiedzi i zaprzyjaźnione osoby bardzo żywo reagowały na naszą uroczystość z procesją i to również jest powód, by Wam dziękować.  Ufamy, że św. Teresa nie pozostawi nas wszystkich bez deszczu róż, na który  czekamy i wypraszamy.
Przed nami kilka nowych pomysłów i projektów, by nasze dzieci mogły się rozwijać, by w przyszłości mogły skończyć szkołę i w ten sposób wpłynąć na zmianę swojej przyszłości. Ogromnie dziękujemy za tak żywe przyjęcie nas przez wszystkie parafie, gdzie mogłyśmy gościć i dzielić się naszym doświadczeniem. Dziękujemy Księżom, a w szczególności Księżom Proboszczom, bo to dla nas znak, że dzieło misyjne Kościoła jest dla Was ważne i jak powiedział Papież Franciszek w orędziu na Niedzielę Misyjną,  że nawrócenie misyjne pozostaje najważniejszym celem, który powinniśmy stawiać przed sobą jako jednostki i jako wspólnota i tak też doświadczamy od wszystkich, których spotykamy, by razem tworzyć tę misję – tu w Boliwii.
W imieniu społeczności boliwijskich Indian, szczególnie dzieci z Centrum oraz naszej misyjnej wspólnoty z serca dziękujemy i zapewniamy modlitwę, za każde okazane dobro i we wszystkich intencjach, które nam przedstawiacie.
Niech nasz Pan nam wszystkim błogosławi.

Siostry Terezjanki z Oruro – s. Paulina Klejny i s. Joanna Olszewska

Od redakcji: Siostra Paulina pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, należy do Zgrodzenia Sióstr św.Teresy od Dzieciątka Jezus, i od roku pracuje w Boliwii pośród biednych indiańskich dzieci. 17 września br. gościliśmy Siostrę Paulinę w naszej parafii. Życzymy siostrom błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego i wiele zapału i sił w pracy misyjnej w Boliwii.