You are currently viewing Lumen dla Mam

Lumen dla Mam

W piątek 26 maja br w konkatedrze kołobrzeskiej miał miejsce niezwykły spektakl słowno – muzyczny  jako upominek dla Mam.
Koncert poprzedziła uroczysta Msza Św., na której modliliśmy się za nasze Mamy, te żyjące, i za te, które już z wysoka nas wspierają. Kazanie wygłosił proboszcz parafii, ks. dr Andrzej Pawłowski . Ksiądz proboszcz podziękował Mamom za ich opiekę, za ich poświęcenie. I poprosił, byśmy w swoich modlitwach nie zapominali o tych matkach, które z niebios nas wspierają.
Po Mszy św. Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN pod dyrekcją Zbigniewa Małkowicza  zabrał nas w duchową podróż razem ze św. Teresą od Jezusa.
Św. Teresa od Jezusa , żyjąca w XVI wieku w Hiszpanii, była wybitną postacią tamtych lat. Przeprowadziła reformę zakonu karmelitanek pomimo wielu problemów i przeciwności. Zostawiła po sobie wiele dzieł pisanych prostym, przystępnym językiem. Jednym z nich jest „Twierdza wewnętrzna”, w którym porównuje rozterki w duszy w poszukiwaniu Boga do problemów z pokonywaniem poziomów w zamku. Do wybranych fragmentów tego dzieła muzykę napisał Zbigniew Małkowicz, tworząc spektakl muzyczny pt „Wysoki zamek”.
W rolę św. Teresy, w pięknym zakonnym stroju z epoki, wcieliła się znakomita artystka operetkowa, Marzena Małkowicz. W cudowny sposób, poprzez recytację i śpiew, wprowadziła zebranych w konkatedrze w klimat rozważań św. Teresy. Razem z nią duchowo szukaliśmy drogi przez niezliczone, umowne pomieszczenia zamkowe do tego głównego, gdzie znajdziemy właściwą drogę do Boga. Ale w czasie tej drogi dusze muszą podejmować decyzje – być, czy mieć. I nie zgubić najważniejszego – miłości do drugiego. Bo, za św. Teresą, jak drugiego miłujesz, to i Pana Boga umiłujesz, i swoje właściwe pomieszczenie znajdziesz.
Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Małkowicz, grający na instrumentach klawiszowych, oraz Piotr Szulc, grający na instrumentach perkusyjnych. A licznie zgromadzona publiczność w Bazylice Mniejszej wielkimi brawami nagrodziła artystów.
Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna przy wsparciu proboszcza parafii konkatedralnej, ks. dr Andrzeja Pawłowskiego oraz  Urzędu Miasta Kołobrzeg.
Tekst i zdjęcia -Ryszard Czepulonis