You are currently viewing Celebracja Wielkiego Tygodnia w rodzinach

Celebracja Wielkiego Tygodnia w rodzinach

Pomocne teksty:
 
 
 

 

4. Wielka Sobota 2020 

 

 

Kościół domowy ożywa na początku Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa jest długo wyczekiwanym dniem. W niektórych domach na kilka tygodni wcześniej rozpoczyna się przygotowywanie kwiatów i wstążek z bibuły, aby ich nie zabrakło na ozdobienie palmy. Z pewnością i w tym roku wiele osób zaczęło takie przygotowania. Jednak z czasem, jak mijały kolejne niedziele Wielkiego Postu i coraz trudniej było o niedzielne wyjście do kościoła, pojawiały się wątpliwości, czy te kwiaty będą w tym roku potrzebne. Koronawirus podstępnie odebrał nam wiele rzeczy, do których jesteśmy przywiązani. Odebrał nam także możliwość tradycyjnego wyznawania naszej wiary. Tradycyjnego, to znaczy ze wszystkimi elementami pobożności ludowej, która jest w naszym życiu nieodłączna. Na wzór pierwszych chrześcijan pozostajemy jednak w ukryciu – zamknięci w naszych domach. Właśnie w takich okolicznościach będziemy musieli przeżyć te najważniejsze dni roku liturgicznego – Wielki Tydzień.  

Mimo panującej wokół atmosfery, która nie napawa optymizmem i radością, pragniemy pomóc Wam w intensywnym i pobożnym przeżyciu tych dni. Dzięki temu w Waszych domach, w Waszych domowych kościołach, gdzie od tygodni wznosicie „małe ołtarzyki”, będziecie mogli jeszcze bardziej doświadczyć bliskości Boga. Ważnym momentem będzie Wasze duchowe uczestnictwo w transmisjach radiowych i telewizyjnych liturgii celebrowanej w kościołach. Pragniemy jednak zaprosić Was do wyjątkowej wspólnej modlitwy rodzinnej w tych dniach, abyście w gronie najbliższych Wam osób przeżywali największe tajemnice wiary

Już teraz do waszej dyspozycji przekazujemy Rytuał na Niedzielę Palmową.
Modlitwa, którą Wam proponujemy, to przeżycie z bliskimi uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Dlatego nie rezygnujcie z pobożnego zwyczaju przygotowania palm lub zerwania kilku gałązek z drzewa. Choć nie będą one pobłogosławione przez kapłana, to Wasza wspólna modlitwa będzie miała ogromne znaczenie, bo wraz z nią otrzymacie od Boga znacznie więcej.

Wielka Środa
Zachęcamy Was także do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotowaliśmy Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc Wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak byście prosząc Boga o przebaczenie swoich grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie nawrócenia i pełni życia dla każdego z nas.

Teksty będą także na bieżąco udostępniane na portalu diecezjalnym: http://www.diecezjakoszalin.pl/wielkitydzien2020