You are currently viewing 19 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

19 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

19 lat temu, 2 kwietnia wieczorem dla wielu ludzi świat na chwilę zamarł, a czas jakby się zatrzymał. Tego dnia o godzinie 21.37, w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia odszedł od nas nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II. 2 kwietnia to data, która zwłaszcza dla Polaków już na zawsze pozostanie w pamięci. Zapadła niezwykła cisza, setki, tysiące ludzi w skupieniu, powadze i smutku wyszło modlić się w świątyniach, a w oknach mieszkań zapalone zostały świeczki i znicze. Pierwsze dni i tygodnie po śmierci Jana Pawła II były jak „narodowe rekolekcje”.
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia, a Mszy św. pogrzebowej na Placu Św. Piotra w Rzymie przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Wówczas powiedział znamienne słowa: „Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”. Wierzyliśmy, a nawet byliśmy pewni, że tak właśnie jest. Już w dniu pogrzebu wierni trzymali transparenty i wołali „Santo subito”. Zaledwie 6 lat później Jan Paweł II zostaje ogłoszony błogosławionym, a w 2014r. świętym Kościoła Katolickiego.
Wczoraj, w wielu miastach w Polsce odbyły się różne wydarzenia poświęcone naszemu wielkiemu Rodakowi – Msze św, czuwania i spotkania modlitewne, a także liczne konferencje, koncerty i wystawy.
Nasza parafia, chociaż skromniej, ale także uczciła pamięć o Św. Janie Pawle II. We wtorek po Mszy św. o godz. 17:00 przed Najświętszym Sakramentem odbyło się nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat naszego wielkiego Rodaka. Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Zygmunt Czaja, w którego wplótł  osobiste wspomnienia związane ze Św. Janem Pawłem II, a także uwypuklił cztery miejsca w bazylice, które są stricte związane w Ojcem Świętym.
Św. Jan Paweł II patronuje także Akcji Katolickiej, dlatego tradycyjnie 2 kwietnia każdego roku członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej spotykają się o godz. 21:37 pod tablicą zawieszoną na południowej ścianie bazyliki, upamiętniającą pobyt Karola Wojtyły w Kołobrzegu. I tak już od 19 lat. Podobnie było w tym roku, ale każdego roku pojawiają się także inni kołobrzeżanie, którzy także chcą uczcić pamięć o Wielkim Papieżu. Po zapaleniu zniczy została odmówiona dziesiątka różańca w intencji Ojczyzny, a następnie zaśpiewana ulubiona pieśń Jana Pawła II, czyli „Barka”. Odczytany został także wzruszający, osobisty wiersz napisany przez jednego z członków Akcji Katolickiej w dniu śmierci Jana Pawła II.
zdjęcie: https://krdp.fm/rocznica-smierci-jana-pawla-ii/