You are currently viewing Wieczory u Mamy

Wieczory u Mamy

Matka Miłości Zranionej i Naszej Nadziei w figurze Skrzatuskiej Piety rozpoczęła peregrynację w naszym dekanacie. W parafii konkatedralnej pw Wniebowzięcia NMP była obecna od 16 do 19 kwietnia 2023 roku. Łaskami słynąca Pieta przyciągnęła rzesze wiernych, przybywali, aby pokłonić się Maryi i spotkać w Wieczerniku. Tego miejsca nie ominął żaden wierny szukający miejsca u Mamy do głębokiej modlitwy i nadziei na wyproszenie łask. Przez cały czas obecności Matki Morza w bazylice w pobliżu figury wyłożona była księga, do której wierni wpisywali swoje modlitwy, prośby, świadectwa obecności Maryi w ich życiu, a także postanowienia. Strony systematycznie zapełniały się od dnia wyłożenia.Uroczyste wieczory z Maryją, które odbywały się codziennie o godzinie 20.00 to nic innego jak modlitewne czuwania wspólnotowe, które zostały zakończone Apelem Jasnogórskim. Pierwsze czuwanie poprowadził Żywy Różaniec i Ruch Szensztacki. Za słowami świętego ojca Pio, że „różaniec jest małą Ewangelią” wspólnoty po przywitaniu Pani Bolesnej Akatystem ku czci Bogurodzicy zaprosiły do niego zgromadzonych wiernych. Odmawianie różańca jest patrzeniem na świat przez kolejne etapy życia Jezusa, w obecności i z pomocą Maryi. Nie modlimy się do Niej, modlimy się z Nią, bo ona – Matka Boga i Królowa nieba i ziemi – wciąż się modli, nieustannie trwa na modlitwie. Chwytając za różaniec, wchodzimy do Wieczernika, gdzie On jest.

„Matko Boża Skrzatuska, Pani Bolesna. Na Twoim pielgrzymim szlaku przybyłaś do nas, do jednej z największych parafii w diecezji. Cieszymy się niezmiernie, że tego wieczoru możemy uklęknąć u Twych stóp i wraz z Tobą modlić się do Boga. Z radością, miłością i nadzieją patrzymy na Twoją twarz i w Twoje matczyne oczy. Bo… nie ma jak u MAMY! Prosimy, przez Swoją wśród nas obecność – przemień naszą wspólnotę w Wieczernik wypełniony ufną modlitwą. Przez te szczególne godziny Twojego nawiedzenia dotykaj naszych serc, otwieraj nasze uszy, uzdalniaj do przemiany naszego życia. Niech ten –  tak szczególny i wyjątkowy czas stanie się dla każdego z nas niezapomnianym darem Bożej obecności, która napełni nas radością i skieruje nasz wzrok ku Niebu. Wierzymy, że spotkanie z Tobą przyczyni się do pogłębienia naszej wiary, umocni naszą nadzieję i zbliży nas –  poprzez Ciebie – do Boga! Maryjo! Obdarzono Cię niezliczoną ilością najpiękniejszych tytułów, ale jesteś przede wszystkim naszą UKOCHANĄ MAMĄ, do której serca się teraz tulimy, i u której szukamy ciepła, czułości, zrozumienia, schronienia i ratunku… W tej wieczornej ciszy pragniemy opowiedzieć Ci o sobie, powierzyć Tobie nasze troski, kłopoty i problemy, podzielić się radościami, posłuchać Twojej rady, a przede wszystkim powiedzieć, jak bardzo Cię kochamy, i że pragniemy trwać zawsze przy Tobie, bo Ty, Maryjo, jako najlepsza, najczulsza MAMA najlepiej nas zrozumiesz… – tymi słowami została przywitana Skrzatuska Pieta na spotkaniu modlitewnym poprowadzonym przez Akcję Katolicką i Neokatechumenat. Wypełniając prośbę Matki Bożej w Fatimie „odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojen” wspólnoty zaprosiły obecnych wiernych do wspólnego odmówienia różańca.

Ostatni wieczór w kołobrzeskiej bazylice poprowadziła Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Metanoia”, która zgromadzonych wiernych zaprosiła do rozważania drogi światła z wezwaniami do Maryi, którą dopełniły pieśni. „Matko Skrzatuska chcemy ten wieczór spędzić u Twych stóp. Chcemy ten wieczór spędzić z Tobą. Prosimy, aby był to dla nas czas błogosławiony z Tobą i Twoim Synem. Ty jesteś Matką miłości zranionej, nie mamy co do tego wątpliwości, gdy patrzymy na Twoją Świętą figurę, na Twojego Syna, którego trzymasz w swoich ramionach. Cierpisz jak każda Matka, która patrzy na swojego nieżywego Syna, ale Ty także jesteś Matką naszej Nadziei i te nadzieje chcemy w naszym życiu dostrzec, bardzo mocno wierzymy, że w Twych ramionach i my możemy się znaleźć z naszymi zranieniami, z naszymi cierpieniami, z naszymi trudami. W Twoich ramionach możemy odnaleźć nadzieję. I o tą nadzieję chcemy dzisiaj widzieć, tak jak w okresie Wielkiego Postu towarzyszyliśmy Ci w drogach krzyżowych, tak teraz w okresie Wielkanocnym chcemy przejść drogą światła- drogą, która daje nadzieje, bo jest drogą z Twoim Synem, który żyje, który Zmartwychwstał i który działa”- zainaugurował wieczorne spotkanie opiekun wspólnoty ks Łukasz Kwiatkowski.

Na szczególną uwagę zasługuje posługa księdza Andrzeja Zaniewskiego to człowiek „do tańca i różańca”, a zaśpiewać i zagrać też pięknie potrafi. Swoją posługę dla Maryi ofiarował na wieczorach, gdzie delikatnym brzmieniem gitary wyśpiewał między innymi „Pomódl się Miriam” oraz na każdej Mszy Świętej, gdzie swoim kazaniami poruszył wszystkie serca. W imieniu parafian i kuracjuszy składamy najserdeczniejsze Bóg zapłać za cztery dni prowadzenia nas przez modlitwę. Życzymy, by przez całe swoje życie podążał Ksiądz z ufnością za Panem, tuląc się w ramionach Matki Naszej Nadziei.

19 kwietnia Eucharystia o godzinie 17.00 to pożegnanie Skrzatuskiej Piety w kołobrzeskiej bazylice, figura została przeniesiona w specjalnie przygotowanej na ten czas mobilnej kaplicy do pobliskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP nad Parsętą.

Aleksandra Siewiera
Podajemy terminy Peregrynacji Pani Skrzatuskiej w dekanacie Kołobrzeg:

 1. Wniebowzięcia NMP Kołobrzeg 16-19.04.2023
 2. Niepokalanego Poczęcia NMP Kołobrzeg 19-22.04.2023
 3. Św. Marcina Kołobrzeg 22-26.04.2023
 4. Św. Michała Archanioła Kołobrzeg Podczele 26-30.04.2023
 5. Św. Jana Chrzciciela Sarbia 01-03.05.2023
 6. Chrystusa Króla Korzystno Grzybowo 05-06.05.2023
 7. Podwyższenia Krzyża Kołobrzeg 06-10.05.2023
 8. MB Uzdrowienia Chorych Dźwirzyno 13-17.05.2023
 9. Podwyższenia Krzyża Ustronie Morskie 20-25.05.2023
 10. Miłosierdzia Bożego Kołobrzeg 26-27.05.2023
 11. Św. Wojciecha Kołobrzeg 27-28.05.2023

(źródło: https://skrzatusz-sanktuarium.pl/files/media/pliki/terminy%20peregrynacji_copy.pdf)

zdjęcia Aleksandra Siewiera, Tadeusz Jończyk
film Tadeusz Jończyk