You are currently viewing Święto Niepodległości w parafii konkatedralnej

Święto Niepodległości w parafii konkatedralnej

Po 123 latach zaborów 11 listopada 1918 roku odrodziła się niepodległa Polska. Tę datę uroczyście obchodziliśmy w całej Polsce, także i w naszej parafii. O godz. 10.00 miała miejsce uroczysta Msza Św. , której przewodniczył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. biskup Zbigniew Zieliński. W obecności licznie zgromadzonych wiernych, włodarzy miasta i powiatu Kołobrzeg mówił o miłości do Ojczyzny. Ale mówił o takiej miłości, która ma służyć ogółowi mieszkańców, a nie wybranym. Przypomniał fakty z historii Polski, że źle pojmowany patriotyzm może przekształcić się w nacjonalizm, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ks. biskup w swojej homilii zwrócił się do rządzących, by  nie zapominali o tych, dla których zostali wybrani.
Po  Mszy św. zebrani udali się w pochodzie pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie miał miejsce uroczysty Apel Poległych, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Natomiast o godz. 18.00 w konkatedrze wypominki za bohaterów Polski, od Piastów przez Jagiellonów aż do czasów współczesnych poprowadzili członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z tych wydarzeń w materiale przygotowanym przez Tadeusza Jończyka.