You are currently viewing Krzyż przemawia do każdego – poświęcenie ikony krzyża z San Damiano.

Krzyż przemawia do każdego – poświęcenie ikony krzyża z San Damiano.

W dniu 14 września obchodzimy w Kościele katolickim święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września.
„Bóg nie posłał swojego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to by świat został przez Niego zbawiony” J 3,17
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przypomina nam wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju- powiedział w w homilii ks Andrzej Pawłowski. Krzyż Chrystusa jest nie tylko najświętszym symbolem naszej wiary. Jest częścią historii świata, historii kultury i streszcza istotę chrześcijaństwa. Przedstawiany na tysiące sposobów, w którym odbija  się nieogarnięta Tajemnica-dodał.
Uroczysta Eucharystia z okazji tego święta o 17.00  była również okazją do poświęcenia ikony San Damiano.  Przez cały tydzień wierni mogli kontemplować i modlić się przed ikoną krzyża San Damiano, który był wystawiany w kołobrzeskiej bazylice. Ikona ta jest efektem 18 miesięcznej pracy Wspólnoty Ikonopisarzy. Krzyż będzie umieszczony w powstałym Oratorium, któremu już wkrótce zostanie nadane imię. (as)
Zdjęcia : https://koszalin.gosc.pl