You are currently viewing Ikona, spotkanie ludzkiej słabości z Boską wszechmocą

Ikona, spotkanie ludzkiej słabości z Boską wszechmocą

„Nieustannie się módlcie”- tymi słowami rozpoczęły się rekolekcje z pisaniem ikon dla początkujących.  26 lutego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach warsztatów pisania ikon organizowanych przez Odnowę w Duchu Świętym “Metanoia”. Wprowadzeniem do zajęć praktycznych były wykłady o początkach teologii ikony, technice pisania ikon i znaczeniu kolorów oraz modlitwa, która jest nieodłącznym elementem warsztatów. W ramach warsztatów powstało 15 ikon Matki Bożej Czułej Eleusa oraz 5 ikon chrztu Pana Jezusa.
Tu nic nie przyspieszę, niczego nie mogę opuścić czy pójść na skróty. Każda czynność w procesie pisania ikony ma swój czas dlatego pracę nad ikoną kontynuowałem w domu- powiedział Piotr.
Kiedy piszemy ikonę, to przelewamy na deskę miłość, którą jesteśmy zjednoczeni z Panem, sercem, umysłem i duszą; Jego miłość ku nam i ludzkimi dłońmi próbujemy kreślić linie, ludzkim sercem, które bije z przeczucia Tajemnicy i obawy, czy ta kreska jest odpowiednia- dodała uczestniczka.
Co Ty Maryjo ode mnie chcesz? -z takim pytaniem rozpoczęła warsztaty Monika. Ten czas to droga mojej wewnętrznej formacji. Otwieram oczy serca i duszy szukając odpowiedzi.
W niedzielę, 3 marca w kołobrzeskiej bazylice była możliwość, aby każdy chętny poszukał swoich odpowiedzi, gdyż przed ołtarzem Jezusa Miłosiernego wystawione były napisane ikony.
(as)