Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
05.04.2020 r. – Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej

Msze św. * niedziela 7.00 8.30 10.00 11.30 13.00 17.00 19.00

* dzień powszedni 7.00 8.00 — 17.00 19.00

 

* Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczyna liturgię Wielkiego Tygodnia, w czasie którego Kościół celebruje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do świętego miasta Jerozolimy.

 

* wciąż aktualna jest dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która obejmuje również Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Serdecznie zachęcamy wiernych do duchowej łączności z odprawianymi w kościołach Mszami św. i nabożeństwami, transmitowanymi za pośrednictwem telewizji, radia i Internetu.

 

* biskup diecezjalny, kierując się troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządził, że od 26 marca br. do 11 kwietnia br., celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego będzie się odbywało bez obecności wiernych świeckich przy zamkniętych drzwiach kościołów,

 

proszę wszystkie róże Żywego Różańca o modlitwę w kwietniu w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

 

* na naszej nowej stronie internetowej rozpoczęliśmy transmisję Mszy św. z bazyliki. W dni powszednie transmitujemy Msze św. o godz. 7.00 i 19.00. W niedziele Msze św. o godz. 8.30  10.00  13.00 i 19.00.

 

* mimo nieobecności wiernych, wszystkie Msze św. w naszej bazylice będą odprawiane według zwyczajnego porządku. Prosimy o duchową łączność z celebransami na każdej Eucharystii, zwłaszcza tych, którzy prosili o modlitwę w swoich intencjach. 

 

* poza czasem celebracji bazylika pozostaje otwarta jako miejsce na indywidualną modlitwę, z zachowaniem wymogu, by przebywało w niej nie więcej niż 5 osób równocześnie.

 

* w związku z epidemią i zarządzeniami służb sanitarnych w parafii nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie, istnieje w takiej sytuacji możliwość skorzystania z uzyskania odpuszczenia grzechów przez akt żalu doskonałego. Jednak w sytuacjach wyjątkowych, wyrazem naszej duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Miejscem takiej spowiedzi będą salki parafialne bądź inne odpowiednie pomieszczenie. Należy umówić się telefonicznie poprzez kontakt z biurem parafialnym – 94 352 61 50.

 

* zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

 

* przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Po ustaniu epidemii wprowadzone zostaną dodatkowe dyżury w konfesjonałach, aby każdy mógł to przykazanie wypełnić.

 

Środa

* o godz. 17.00 Msza św.w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Celebracje Triduum paschalnego będą transmitowane na naszej stronie internetowej:  www.bazylika.kolobrzeg.pl

 Wielki Czwartek

* Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00.

 

Wielki Piątek

* Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu (przez internet) do 21.00.

* wszystkich między 18 i 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, a od 14 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,

* zachęcamy do rozpoczęcia w domach Nowenny do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

 

Wielka Sobota

* Wigilia Paschalna o godz. 20.00.

* nie będzie święcenia pokarmów, zachęcamy wiernych do błogosławienia pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny. Obrzęd błogosławieństwa dostępny będzie na stronie internetowej parafii, w gablotach i przy wyjściu z bazyliki.

 

Niedziela Zmartwychwstania

* Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Msze św. transmitowane o godz. 7.00  10.00   13.00   19.00.

 

Do wieczności odeszli: + Witold Grzesik-Grzenicki l. 57, + Zenon Sass l. 83, + Marian Kurz l. 85. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

 

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wpłaty na nasze konto parafialne. W tych trudnych dniach są one wielką pomocą w utrzymaniu naszej bazylki. Maryjo Uzdrowienie Chorych – módl się za nami!

ks. dr Andrzej Pawłowski, proboszcz